EQUIPMENT
 
MY QTH
 
ANTENNAS
 
HOME BREW
 
SOFTWARE
 
HAM PRACTICE
 
HAM NEWS
 
LINKS
 
OLD RADIO COLLECTIONS
 
FOR SALE / SEARCH
 
PHOTO GALLERY
 
GUEST BOOK
 
NEW - НОВО на САЙТА
 
 
 

DCR & SDR

4  БАНДОВ  ПРИЕМНИК  С  ДИРЕКТНО  ПРЕОБРАЗУВАНЕ


Малко предистория
          В последните години интензивно се експериментира в областта на приемо-предавателната техника, използуваща методите и схемотехниките на директното преобразуване. В САЩ вече има организирано фирмено производство на радиолюбителска апаратура. Например фирмите FlexRadio Systems с фантастичните си трансивери от серията Flex или пък фирмата SUNAIR Electronics с трансиверите си от серията RT. И докато в доста страни от Европа и страните от СНГ се правят сериозни разработки и публикации, то в България това е „тера инкогнита”. Отчитайки този факт и на базата на експериментите на LZ1AQ, беше разработен базов експериментален приемник с директно преобразуване. 
         Целта на разработката е да се създаде методологическа и реална материална основа за усвояване на директното преобразуване. Разработката включва базова платка за приемник с директно преобразуване, с разширени възможности за експериментиране и максимална степен на повторяемост. На базата на прототипа на Чавдар, бе разработена нулева серия от два приемника – единия от LZ1AQ, а другия от LZ2ZK, с което бе доказана пълната повторяемост и идентичност на параметрите.
       Приемникът работи като софтуеърен приемник (SDR), който използува обикновенния персонален компютър в качеството на цифров звуков процесор (DSP), а така и като обикновен приемник с директно преобразуване (DCR).




         Блоковата схема на приемника е показана на фиг.1. Сигналът от антената постъпва в ключов смесителя U1 (по-точно преобразувател). Казваме преобразувател, защото схемата не работи като традиционните смесители. В случая се използва детектора на Dan Teyloe, при който един период от входния сигнал се дели на 4 еднакви по продължителност сектора (sample), но с различна фаза. Тези дефазирани сигнали се усилват и сумират в предусилвателя U2. На изхода му се получават два сигнала I и Q, наричани още квадратурни, които са с еднаква амплитуда, но са дефазирани на 900
         За да се получи замплирането, преобразувателя се управлява от правоъгълни импулси с честота 4 пъти по-висока от тази на входния сигнал. Тези импулси също са дефазирани на 900. Те се получават от единия от генераторите U3 или U4, честотата на които се дели в зависимост от обвхата на 4,8,16 и т.н. от делителя U5 и след това се формират дефазираните импулсни сигнали от броячa U6.
          Квадратурните сигнали I и Q могат вече да се подадат на входа на звуковата карта на обикновен персонален компютър, където с помощта на специална програма (DSP) се обработват до нормален CW или еднолентов сигнал, с различна широчина на лентата.
           Приемникът може да се използува и без компютър, като обикновен приемник с директно преобразуване. За целта квадратурите I и Q се подават към усилвателите U7 и U8. В този случай липсата на DSP обработка, прави приемника двулентов (DSB) и със значително по-широка лента на приемане.



           Принципната схема на приемника е показана на фиг.2. Чукнете с мишката върху схемата, за да я видите в по-детайлно или я изтеглете с файла SDRx-sch.pdf. Описанието и действието на схемата може да видите от статията Софтуерно радио в сайта на LZ1AQ.


Реализация на приемника
         Приемникът е разработен така, че лесно да може да бъде повторен. Оформен е на двустранна платка с метализирани отвори и голяма част от пасивните елементи са SMD - размер 1206. По този начин приемника става компактен и паразитните наводки са сведени до минимум.
          На фиг.3 и 4 са показани съответно фолийната картина на страна елементи и страна спойки. За изработка на платката могат да се използуват шаблоните (в мащаб 1:1) SDRx-top.pdf и SDRx-bottom.pdf. Разположението на елементите е показано на фиг. 5 и 6. Разположението на елементите може да изтеглите и разпечатате от файловете SDRx-comp_top.pdf и SDRx-comp_bot.pdf.



          Независимо от това, че са дадени всички необходими файлове за изработването на платката, все пак за единични бройки, нейното производство става доста трудно и скъпо. Освен това намирането и закупуването на необходимите елементи, особено SMD резистори и кондензатори, и то по няколко бройки от номинал за много хора е трудно. Отчитайки тези обстоятелстава, авторите на разработката организираха производството на една серия платки, доставката на необходимите за тях части и запояването на всички SMD елементи, цокли и кондензатори, като по този начин се оформя кит-комплект. За довършването му е необходимо да се монтират и запоят куплунгите, трансформатора, бобината на VFO-то, да се наредят по местата им и съответните интегрални схеми. 
         Подробности с данни за елементите, техния монтаж, указания за настройката, както и параметрите които следва да се постигнат, можете да прочетете  на http://lz1aq.signacor.com/docs/sdrx/SD-RX_manual_214.htm.
         Допълнително може да се вградят полифазерни и нискочестотни SSB и CW филтри, DDS и да се получи апаратура със съвсем сериозни параметри.
         А тук можете да намерите полезни съвети и решения за аранжирането на приемника.

Резултати
          Така разработения приемник, независимо от семплото схемно решение, показва очудващо добри резултати:
  1. Незначителен, едва доловим собствен шум, независимо от това, че в пробните образци не са ползувани интегрални схеми с най-добрите за целта параметри. 
  2. Висока чувствителност - измерената чувствителност е под -120 dB (под 1µV), тъй като  наличният генератор Г4-158 не дава по-голяма атенюация, но сравнен на слух има по-добра чувствителност от FT-100D която е 0.25µV.
  3. Висока динамика
  4. Изненадващо висока стабилност на VFO-то, макар, че работи в честотния спектър от 28-30.5 MHz. Приемникът е наблюдаван в продължение на часове, при което честотата се променя само в границите на 10-20 Hz!!
  5. Кристално чист аудио сигнал.
  6. Работи на 4 любителски обхвата - 1.8, 3.5, 7 и 14 MHz. Възможно е да приема и на 21 MHz, ако на входа се постави хубав диапазонен филтър за 21 MHz, а генератора се превключва като за 7 MHz (приемане на 3-та хармонична).
  7. Дава панорамна картина на станциите в диапазона от 40-50 KHz от честотата на която се слуша.
          Приемникът е изпробван и работи еднакво добре като софтуерно радио с програмите Rocky , Winrad , SDRadio , като е използувана звукова карта Creative Audigy SE. Макар и с известни ограничения, може да работи дори и с интегрираните на дъната звукови карти C-Media AC97.
          Сравнителен анализ за работата на трансивер FT-100D и SDRX може да направите като със стрелките превключвате единия от двата рекордера
 FT-100D   или   SDRX .

                         




Ваше имя:


Ваше сообщения:


Введите код на картинке:







 
LZ1TMM    [22.12.2008 00:45:24]
Готови сме да посрещнем това предизвикателство и очакваме нови. ВЕСЕЛИ ПРАЗНИЦИ 73 И МНОГО ЗДРАВЕ.

LZ2BE   [19.12.2008 16:07:52]
Бих искал да поръчам готово радио, ако е възможно. Ако не става - налепен кит.

Весели празници!

Боян lz2be at yahoo.com

LZ2H72   [18.12.2008 13:30:53]
Кога мога да поръчам комплекта
LZ2ZK   [18.12.2008 04:38:41]
Веднага на lz2zk@abv.bg

LZ2LZS SVETLIO   [18.12.2008 08:51:47]
Има ли развитие с sdr-radio? Излязоха ли кит комплектите? :) ... май всички сме доста нетарпеливи... но сега е момента покрай празниците и почивните дни да се "събере" радиото. хе-хе. Аз искам два комплекта (за баща и син). 73! и много здраве желая. lz2lzs@abv.bg
LZ2ZK   [18.12.2008 04:36:27]
Всичко вече е готово. За информация http://www.lz2zk.com/wtb/page104/index.html

ham   [15.12.2008 12:41:04]
...наново откриваме топлата вода:) http://www.cqham.ru/trx84_88.htm

LZ1KZ   [05.12.2008 16:33:24]
Не фигурира диапазона 10MHz - проблем ли е да се инсталира и как да стане? Само кварц лисе добавя?
LZ2ZK   [05.12.2008 06:30:59]
В радиото няма предвиден осцилатор за 10 MHz. Може да се получи, ако се смени единия от наличните кварцове с такъв с честота 20.200 MHz и превключвателя за делене се остави в положението за 14 MHz.
С външен генератор може да се слуша навсякъде, само трябва да се прави сметка на колко да се дели осцилаторния сигнал. Имайте предвд, че схемите от серията 74НС работят до към 40 MHz. За по-високи честоти трябва да се ползуват схемите 74АС (до 100 MHz), но те по-трудно се намират.

LZ4GE   [04.12.2008 17:16:53]
Ако се допълни с предавало ще е върха! Дано стане скоро.

LZ2H72   [29.11.2008 08:18:32]
Чудесна идея ,отдавна търся такъв комплект

LZ2LX   [28.11.2008 15:16:26]
приемника е предназначен за тези на
които не им е минал мерака от прякото преубразуване

lz1mp-Мarko   [28.11.2008 13:19:02]
Чудесна новаторска идея!!!И се гордея,Киро,че си пак сред най-сръчните!!hi.Още по-интересно ще е ,ако се направи за всички любителски обхвати.Няма ли кой да се заеме с организирането на по-многобройно производство-няма ли бизнесмени...На добър час на хубавата идея...

Страницы:   1    2    3  

Mail to LZ2ZK
Все права защищены ©. 2009
Сайт создан компанией Big Apple