Електронен телеграфен ключ - бикън
При работа на СW в състезания и особено на УКВ, често се налага да се прави продължително многократно общо повикване. Описаният тук автоматичен телеграфен ключ (АТК) разполага с четири памети в които могат да бъдат записани различни текстове. Информацията съдър-жаща се в памет 1 може да бъде предавана многократно с пауза за прослушване.
АТК е разработен на базата на съвременни електронни еле-менти и е хадуеърна модификация на ключа на Михаил Кислинский - RX9CBI.
Състои се от микроконтролер, тактов генератор за промяна на скоростта, памет и генератор на запускащи импулси.
Фиг.1
Управлението на АТК става с помощта на механичен телеграфен манипулатор, който може да бъде обикновен или ямбичен, бутони за управление на паметите и потенциометър за промяна на скоростта и трипозиционен ключ за избор на продължителността на паузата между две автоматични повиквания. Изходът на АТК е ключов транзистор с отворен колектор.
Функционирането на АТК се контролира от едночипов микроконтролер PIC16F84 в който е заложена специална за целта програма. Програмата обезпечава контрола за състоянието на телеграфния манипулатор (точка, тире, пауза), състоянието на бутоните за активиране на паметта, честотата на тактовия генератор и отработва правоъгълни импулси, съответствуващи на предаваните точки и тирета от манипулатора или паметта. Съотношението на продължителностите на точките и тиретата е 1:3.
В качеството на памет се използува EEPROM 24C04, която е разделена на четири сектора. Във всеки един от секторите може да бъде запомнена информация с обем около 100 телеграфни знака. Записаната информация в паметта се съхранява неограничено време (над 100 години), независимо от това дали към АТК е подадено захранващо напрежение или не. Съдържанието на съхраняваната информация може да бъде променяно, т.е. да бъде презаписвано до около 100000 пъти. Четенето на някой от четирите сектора на паметта става с кратко натискане на бутона за съответния сектор, при което съдържанието на паметта се излъчва във вид на правоъгълни положителни импулси на изхода на АТК, със скорост съответствуваща на зададената с потенциометъра. По време на четене и предаване на информацията от паметта свети индикатора RM (зелен). След пълно прочитане на записаната информация в активирания сектор от паметта, индикатора изгасва. Възпроизвеждането на информацията от паметта може да бъде прекъснато с натискане на манипулатора или някой друг бутон за памет, като в последния случай започва четене и излъчване на съдържанието на този сектор.
Ако някой от бутоните се задържи натиснат повече от 1 сек. Светва инидикатора WM (червен) и АТК преминава в режим на запис в активирания сектор от паметта с помощта на телеграфния манипулатор. При запис автоматично се влагат паузи с продължителност 3 точки между знаците и паузи с продължителност 5 точки между думите. Ако при записването в паметта се направи по-голяма пауза, програмата автоматично въвежда 5 точкова пауза и чака въвеждането на следващите знаци. Прекъсването на режима “запис” става с повторно краткотрайно натискане на някой от бутоните. Индикаторът WM изгасва.
Скоростта на предаване на АТК, както от манипулатора, така и от паметта се регулира в широки граници (от 40 до 800 знака /мин) с помощта на потенциометър.
Освен двата светлинни индикатора, АТК има вграден звуков монитор за контролиране на предаваните телеграфни знаци.
Към изходният куплунг на АТК и свързан колектора на ключовия транзистор, който може да комутира (замъсява) отворени правотокови вериги с напрежение до 15 V и ток до 30 mA. Ако комутируемата верига се управлява с висок потенциал или и тока е по-голям от посочения, тя следва да се управлява от контактите на едно междинно реле (6 или 12 волтово рид реле). Към изхода на АТК се включва единият край на бобината на релето, а другия край към плюса на захранващото напрежение.
|